Mezőgazdasági vízhasznosítási idény

2025.02.09

A vízhasználat szabályozása kulcsfontosságú a mező- és erdőgazdaság számára. Ez magában foglalja a vízigény bejelentését és a vízjogi üzemeltetési, valamint fennmaradási engedélyek megszerzését. Ha rendkívüli öntözési célból használnánk vizet, a megfelelő bejelentéseket a hatóságok felé is meg kell tennünk. Ezek után a vízhasználó és a vízszolgáltató között létrejön egy szolgáltatási szerződés, amely meghatározza a víz felhasználását.

Öntözés és termálvíz hasznosítás időszaka

Főszabály szerint az öntözési idény március 1. napjától október 31. napjáig tart. Azonban, ha a termálvíz hasznosításából keletkező szennyvíz és használt víz vízfolyásba bevezetése veszélyezteti az öntözési célú vízhasználatot ,

  • április 15. és szeptember 30. napja közötti időszakban az öntözési célú vízhasználat,
  • október 1. és április 14. napja közötti időszakban a termálvíz hasznosításából keletkező szennyvíz és használt víz vízfolyásba bevezetése részesül előnyben.

Tógazdálkodás

A tógazdálkodásnál az idény március 1. napjától november 30. napjáig tart.

Téli vízellátás

A téli vízellátásnál az idény december 1. napjától február 28. napjáig tart.


További fontos információk:

• Az üzemeltető és a vízhasználó azonban a fenti időpontoktól eltérően is megállapodhatnak! 

• A vízhasználat a vízigény bejelentése, valamint a vízjogi üzemeltetési engedély vagy fennmaradási engedély alapján a vízhasználó és vízszolgáltató mű üzemeltetője között létrejött szolgáltatási szerződés szerint gyakorolható. 

• A vízhasználó a vízhasznosítási idényre vonatkozó vízigényét a vízszolgáltató mű üzemeltetőjének – ennek hiányában a területileg illetékes vízügyi igazgatóságnak – tárgyévenként legkésőbb január 30. napjáig jelenti be. 

• A mezőgazdasági vízszolgáltatást végző üzemeltetőnek tájékoztatni kell a szolgáltatási szerződéssel rendelkező vízhasználókat a tárgyévre érvényes vízszolgáltatási díjról a vízhasználat megkezdéséig! 

• A mezőgazdasági vízhasznosítási idényen kívüli vízszolgáltatás tekintetében az üzemeltető és a vízhasználó közötti szolgáltatási szerződésben meghatározott feltételeknek megfelelően kell elszámolni. 

• A fentiekhez a területileg illetékes vízügyi igazgatóság állásfoglalását, jóváhagyását be kell szerezni! 

Ki az a mezőgazdasági vízhasználó?

A mezőgazdasági vízszolgáltató rendszerre csatlakozott, mezőgazdasági vagy erdőgazdasági művelés alatt álló területek öntözésére vagy halastó vízellátását biztosító vízhasználatra kiadott vízjogi üzemeltetési engedéllyel rendelkező, valamint a rendkívüli öntözésre bejelentés alapján jogosult természetes vagy jogi személy, vagy jogi személyiség nélküli szervezet.

Ki számít mezőgazdasági vízszolgáltatónak?

A mezőgazdasági vízszolgáltató művek üzemeltetését, fenntartását alapfeladatként végző költségvetési szerv, vagy az e költségvetési szervvel kötött üzemeltetési szerződés alapján vízszolgáltató egyéb jogi személy. 

Vonatkozó jogszabályok:

• a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény

• a mezőgazdasági vízszolgáltató művek üzemeltetéséről szóló 2/1997. (II. 18.) KHVM rendelet